pomoc psychologiczna

Między Nami Gabinet psychologiczno-seksuologiczny oferuje Państwu możliwość skorzystania z różnego rodzaju form pomocy psychologicznej. W celu dokonania jak najlepszego wyboru poniżej przedstawiam Państwu ich krótką charakterystykę.


RODZAJE POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ

Pomoc psychologiczna to szeroki zakres oddziaływań mający na celu wsparcie w przeżywaniu różnego rodzaju trudności. Są to m.in.:

  • Konsultacja psychologiczna – jednorazowe spotkanie w trakcie, którego następuje wstępne określenie problemu i przekierowanie na uzyskanie najbardziej adekwatnej formy pomocy (wszelkie możliwe trudności nie tylko natury psychologicznej).
  • Poradnictwo psychologiczne – forma pomocy oferowana osobom, które w swoim życiu stanęły przed koniecznością sprostania nowym zadaniom, a dotychczasowe strategie radzenia sobie okazały się niewystarczające. Najczęściej jest to jedno lub kilka spotkań, mających na celu zidentyfikowanie problemu i udzieleniu wskazówek w jego rozwiązaniu (np. trudności wychowawcze, konflikty, zadania związane z pracą, nowe role życiowe i wiele innych).
  • Psychoterapia – jest metodą leczenia, której istotą jest dokonanie zmiany w efekcie, czego następuje zmniejszenie dyskomfortu psychicznego i/lub fizycznego klienta. Zmiana może dotyczyć sposobu myślenia, przeżywania i zachowania klienta. Istotną cecha psychoterapii jest nie udzielanie rad, ale towarzyszenie klientowi w poszukiwaniu nowych rozwiązań i wspieranie go. Istnieją różne podejścia i szkoły psychoterapii. W MIĘDZY NAMI opieram się głównie na myśleniu systemowym opartym na założeniu, że każde zachowanie człowieka jest wynikiem kontekstu społecznego, w jakim zachodzi i pracy na rozwijaniu zasobów klienta.
  • Psychoterapia indywidualna – cykl spotkań rozpoczynający się od wstępnego rozpoznania problemu (około trzech spotkań), następnie kontynuowanych i zmierzających do wspólnie z klientem ustalonego celu; (np. przeżywanie nadmiernego niepokoju, stosowanie destrukcyjnych metod radzenia sobie ze stresem, trudności w kontaktach z innymi ludźmi, lęk przed samotnością i wiele innych).
  • Psychoterapia par – to szczególna forma psychoterapii, która dotyczy osób pozostających ze sobą w bliskiej relacji emocjonalnej i partnerskiej i ich problemów. Jest ukierunkowana na pomoc w przezwyciężaniu konfliktów i sytuacji kryzysowych. Służy lepszemu rozumieniu tego, co się dzieje w relacji, osiągnięciu harmonii i efektywnego zaspokajania wzajemnych potrzeb partnerów (np. spędzanie wolnego czasu, podział ról i obowiązków, akceptacja różnic itp.).
  • Psychoterapia grupowa – polega na zastosowaniu technik psychoterapeutycznych wobec grupy pacjentów. Czynnikiem wpływającym na zmianę jest w tym przypadku nie tylko interakcja pomiędzy klientem a terapeutą, ale też interakcje pomiędzy klientami (np. grupy dla osób nadużywających substancji psychoaktywnych, grupy wsparcia dla osób w żałobie, grupy dla osób z problemami somatycznymi, grupy dla rodziców nastolatków).